Zabezpieczenie lakieru samochodowego – kompleksowy przewodnik po dostępnych metodach - Folie ochronne i zabezpieczające PPF - dystrybutor Clif Designs
Szybkie i bezpłatne wyceny nawet w 15 minut! Napisz na WhatsApp - kliknij

Zabezpieczenie lakieru samochodowego – kompleksowy przewodnik po dostępnych metodach

Zadbanie o odpowiednią ochronę powierzchni auta to sposób na uniknięcie problemów z lakierem, które pojawiają się z czasem na skutek eksploatacji pojazdu. Mowa przede wszystkim o zarysowaniach, matowieniu czy utracie koloru. Na rynku dostępne są różnorodne metody, które zapobiegają tym uszkodzeniom albo ograniczają ich widoczność. Możemy tu wymienić woskowanie lub nakładanie różnych powłok – polimerowych, kwarcowych bądź ceramicznych. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, a wybór tej, która spełni nasze oczekiwania, często zależy od budżetu, właściwości materiału czy ogólnie pojętej opłacalności całej operacji. W tym artykule przyjrzymy się tym zagadnieniom, przedstawiając główne sposoby na uniknięcie problemów z lakierem. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto zabezpieczać lakier samochodowy?

Lakier auta pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale również stanowi istotną barierę ochronną, której zadaniem jest zabezpieczanie karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych. Właściwa ochrona tej powierzchni to jednocześnie sposób na zachowanie atrakcyjnego wyglądu auta, co z kolei przekłada się na utrzymanie jego wartości rynkowej. Dlaczego jeszcze ochrona lakieru jest taka ważna? Oto kilka powodów:

  1. Ochrona przed wpływem warunków atmosferycznych – lakier jest każdego dnia wystawiany na działanie promieniowania UV, opadów deszczu, pyłu czy spalin drogowych. Wszystkie te zjawiska powodują jego blaknięcie i matowienie, a wilgoć oraz sól (obecna na drogach zimą) sprzyjają powstawaniu korozji. Regularne zabezpieczanie lakieru samochodowego pozwala skutecznie chronić pojazd przed tymi problemami.
  1. Zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi – powłoki polimerowe, kwarcowe czy ceramiczne zapewniają podstawową ochronę przed mikrouszkodzeniami. Tańszą, a zarazem nieco mniej skuteczną metodą jest woskowanie karoserii. Jeśli szukamy solidniejszych rozwiązań, powinniśmy wybrać folie ochronne PPF (Paint Protection Film).
  2. Kwestie estetyczne – to nie tajemnica, że nakładanie powłok ochronnych czy systematyczne mycie auta domowymi sposobami nadaje samochodom odpowiedniego połysku i głębi koloru.
  3. Opłacalność i oszczędność – Zabezpieczenie lakieru samochodowego to wydatek, który z czasem przynosi oszczędności. Warstwa zabezpieczająca auto chroni przed kosztownymi naprawami karoserii i lakieru, a także zwiększa wartość pojazdu przy sprzedaży. Dobrze utrzymany samochód wygląda atrakcyjniej dla kupujących, co ma znaczenie dla osób planujących jego odsprzedaż po kilku latach użytkowania.
  4. Ułatwiona pielęgnacja – nałożenie powłoki ochronnej lub poddanie auta woskowaniu ułatwia późniejszą pielęgnację samochodu. Powłoki kwarcowe, polimerowe lub ceramiczne zmniejszają przyczepność brudu i odpychają wilgoć, dzięki czemu mycie pojazdu wymaga mniej wysiłku.

Wiemy już, dlaczego warto postawić na zabezpieczenie lakieru samochodowego. Czas omówić dostępne metody.

Powłoka polimerowa

Warstwa ochronna z polimerów syntetycznych to ekonomiczny rozwiązanie w kwestii podstawowego zabezpieczenia lakieru samochodowego. Powłoka dostępna jest w formie gotowych preparatów, przez co nierzadko klasyfikuje się ją jako domowy sposób na ochronę auta. Może być aplikowana za pomocą specjalnego pistoletu lub przy użyciu ręcznego aplikatora, co czyni ją wygodną w użyciu bez względu na doświadczenie osoby aplikującej. Polimery tworzą hydrofobową warstwę, która ogranicza osadzanie się brudu i minimalizuje ryzyko wystąpienia korozji, jednocześnie zwiększając nieco grubość lakieru. Efektywność takiej ochrony zależy od jakości produktu.

Powłoka kwarcowa

Powłoki kwarcowe są silniejsze od warstw polimerowych – zwiększają twardość i grubość lakieru, jednocześnie poprawiając jego wygląd, maksymalizując połysk i głębię koloru. Największą zaletą powłoki kwarcowej jest jej trwałość, bo przy odpowiedniej i regularnej pielęgnacji auta taka warstwa przetrwa nawet rok. Kolejnym atutem jest przystępność cenowa. Mimo że powłoki kwarcowe są tanie, warto jednak rozważyć solidniejsze rozwiązania, na przykład powłoki ceramiczne.

Powłoka ceramiczna

Nakładanie powłok z kwarcu czy polimerów ma sens, jeśli szukamy podstawowej formy ochrony lakieru, ale warto wspomnieć też o ceramice samochodowej. To rozwiązanie jest jeszcze skuteczniejsze. Dzięki warstwie z ditlenku krzemu materiał tworzy wyjątkowo szczelną i trwałą powłokę, która nie tylko zapewnia cechy wspomnianych powłok polimerowych i kwarcowych, ale też zapewnia odporność na drobne uszkodzenia mechaniczne, czyli zarysowania i wgniecenia. Na powłoki ceramiczne zwykle decydują się klienci o wyższych wymaganiach. Jest to droższe rozwiązanie, ale za to takie, którego efekt utrzymuje się nawet do 5 lat.

Domowe sposoby ochrony lakieru – regularne mycie i woskowanie

Podstawowe dbanie o wygląd auta wiążę się z regularnym odwiedzaniem myjni samochodowej. Dokładne mycie przedłuża trwałość lakieru oraz pomaga zachować określony poziom estetyki pojazdu.

Aby zmaksymalizować efekt po umyciu auta, warto pokryć jego powierzchnię woskiem samochodowym. To substancja, która chroni karoserię przed wilgocią i promieniowaniem UV. Woskowanie to najtańsza z metod pielęgnacji lakieru. Efekty tego procesu, choć są krótkotrwałe (do kilku miesięcy), znacznie poprawiają wygląd auta. Jeśli jednak szukamy najlepszego rozwiązania, powinniśmy rozważyć aplikację folii samochodowej PPF, choć jest to temat na zupełnie inny artykuł.

Wróć do listy wpisów

Szkolenia

System szkoleń z zakresu oklejania pojazdów

Sprawdź szkolenia

Nasi partnerzy

Dołącz do nas i zostań certyfikowanym aplikatorem

Zostań partnerem